Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie?

Pomimo tego, że elektroniczny papieros pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, dziś znany jest już na całym świecie. W krótkim czasie zdobył sobie olbrzymią popularność jako nieszkodliwy dla zdrowia i będący ciekawą alternatywą dla papierosa tradycyjnego. Czy istotnie e-papierosy pomagają rzucić palenie i są w stanie wyprzeć z rynku używki na bazie tytoniu?

Wychodzenie z nałogu

Wiele osób uważa, że e-papieros jest świetną alternatywną dla tradycyjnego tytoniu i pomaga walczyć z nałogiem palenia. Istotnie, jest to możliwe, trzeba tylko stosować się do kilku prostych kroków. Gdy zaczynamy przestawiać się z papierosa tradycyjnego na e-papierosa, należy wybierać liquidy z maksymalną zawartością nikotyny, a w miarę upływu czasu (co ok. 2 tygodnie) zmniejszać jej zawartość, aż przejdziemy na płyny całkowicie pozbawione tej używki.

Oczywiście należy pogodzić się z tym, że na początku może być dosyć ciężko i najpewniej zaczniemy od bycia palaczem hybrydowym (tzn. zamiennie stosującego papierosa tradycyjnego i elektronicznego). Rzucanie palenia, szczególnie, jeśli nasz nałóg trwa długi czas, nie jest łatwe, wymaga ogromnej siły woli i samozaparcia. Jednakże stosowanie e-papierosa może okazać się strzałem w dziesiątkę i najlepszą ścieżką, by całkowicie zerwać z tym przyzwyczajeniem.

Działanie e-papierosa

Większość elektronicznych papierosów swoim wyglądem przypomina papierosy tradycyjne, jednakże nie można zapominać, że są to urządzenia, które pod swoją zewnętrzną powłoką kryją dosyć skomplikowany mechanizm. Dostępne na rynku e-papierosy mają zazwyczaj budowę dwu- albo trójdzielną. Każdy e-papieros składa się z baterii, która trzeba od czasu do czasu ładować w specjalnie do tego przeznaczonych ładowarkach. Poza baterią elementem stałym jest także pojemnik na specjalny płyn (tzw. liquid), od którego zależy, m. in., smak e-papierosa, oraz z grzałki, mającej za zadnie podgrzać liquid.

Papierosy o budowie trójdzielnej składają się z baterii, kartridża (czyli pojemnika na liquid) oraz z grzałki, która to część nazywana jest atomizerem. Elektroniczne papierosy o dwudzielnej budowie, poza baterią posiadają element, zwany kartomizerem – jest to połączenie w jedną całość kartridża i atomizera. Niektóre e-papierosy posiadają także na końcu specjalną diodę, świecąca podczas używania e-papierosa na czerwono i imitującą proces żarzenia.

Działanie e-papierosa jest dosyć proste. W zależności od rodzaju papierosa, specjalny przełącznik aktywuje w trakcie procesu palenia grzałkę, która podgrzewa płyn w kartridżu. Zostaje on zamieniony w parę, którą „zaciąga” się osoba paląca. W zależności od rodzaju używanego liquidu, możemy osiągnąć smak zbliżony do tradycyjnych papierosów bądź zupełnie odmienny (np. owocowy).