Budowa i działanie e-papierosa

Elektroniczny papieros, choć w swojej obecnej formie znany jest niewiele ponad 10 lat, to bardzo szybko zrobił zawrotną karierę na całym świecie. Spopularyzowały jego używanie wielkie gwiazdy światowego kina, takie jak Johny Depp czy Leonardo DiCaprio, a trend ten podchwyciło miliony fanów na całym świecie. Jeśli jeszcze nie wiemy, czym jest e-papieros i jak działa, koniecznie musimy nadrobić braki wiedzy!

Wygląd e-papierosa

Dostępne na polskim rynku elektroniczne papierosy składają się zazwyczaj z trzech elementów. Są nimi akumulator, zasilający całe urządzenie, atomizer, czyli grzałka oraz kartridż, będący miejscem na wkład do papierosa. W papierosach dwuczęściowych atomizer i kartridż występują jako jeden element, zwany kartomizerem. Poza tym nowością są e-papierosy nowej generacji z tzw. tankomizerami, czyli bezwatkowymi kartridżami.

Wygląd większości dostępnych na polskim rynku e-papierosów łudząco przypomina papierosy tradycyjne, jednak gdy mamy ochotę na odrobinę szaleństwa, możemy wybrać e-papierosa o kształcie cygara, fajki, a nawet... długopisu! Producenci wykorzystują bowiem modę na e-papierosy, a chcąc odróżnić się od konkurencji, wymyślają i wprowadzają do sprzedaży coraz to nowe ich modele.

Działanie elektronicznego papierosa

Osobie postronnej, obserwującej osobę korzystającą z e-papierosa może wydawać się (szczególnie z większej odległości), że jego użytkownik pali prawdziwy tytoń. Na to wrażenie składają się gaz, którego wydzielanie towarzyszy działaniu urządzenia, oraz czerwona dioda, umieszczona na końcu urządzenia, dająca efekt żarzenia się.

Działanie e-papierosa oparte jest na podgrzewaniu liqidu (do produkcji którego używa się, niegroźnego dla zdrowia, glikolu propylenowego) przez atomizer. W wyniku podniesienia temperatury, płyn zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy, który jest wciągany do płuc przez osobę „palącą” elektronicznego papierosa. Żeby e-papieros zaczął działać, należy uruchomić specjalny czujnik – zdarza się, że uaktywnia się on samoczynnie, reagując na zmianę ciśnienia wywołaną oddechem użytkownika, który próbuje „zaciągnąć się”.

Czy e-papieros jest bezpieczny?

Elektroniczny papieros to urządzenie łatwe w użyciu i bezpieczne. Nie wydziela żadnych szkodliwych dla organizmu substancji smolistych, które wywoływałyby przewlekłe schorzenia i śmiertelne choroby. Glikol propylenowy, który wchodzi w skład liquidu, jest nieszkodliwy i powszechnie stosowany w medycynie, kosmetyce czy jako środek spożywczy w jedzeniu (znany pod skrótem E 1520).

Poza tym, wybierając liquid z zawartością nikotyny, w sposób bezpieczny dla zdrowia możemy dostarczyć potrzebną palaczowi dawkę tej substancji, pozwalająca zaspokoić mu „nikotynowy głód”. Nikotyna zawarta we wkładach do e-papierosów jest w 100 % naturalna i identyczna jak ta, która zawierają popularne plastry i gumy z nikotyną. E-papieros jest skutecznym sposobem na rzucenie palenia i stanowi dla tradycyjnego papierosa ciekawą, ekonomiczną i zdrowszą, perspektywę.